Dlaczego nas boli?

Co suplementować żeby regulować ból?

 

Nasze rozumienie bólu wciąż ewoluuje – integracyjna definicja obejmuje reakcję emocjonalną, która jest zależna od indywidualnej fizjologii, zachowania i doświadczeń życiowych. Jako przewlekły ból określa się trwający 3-6 msc lub dłużej.

 

Według raportu Instytutu Medycyny z 2011 roku w Stanach Zjednoczonych było  ponad 100 milionów ludzi żyjących z przewlekłym bólem (to więcej niż osób dotkniętych przez cukrzycę, choroby serca i nowotwory łącznie). Ból nie jest przypisany osobom w podeszłym wieku, aż 25-46 % bólu przewlekłego dotyka dzieci i młodych dorosłych. Tak naprawdę ból działa destrukcyjnie nie tylko na osobę dotkniętą, ale całe środowisko, w którym funkcjonuje osoba dotknięta bólem.

 

Jakie rodzaje bólu wyróżniamy?

  1. Ból receptorowy – nocyceptywny – powstaje przez drażnienie receptorów bólowych (nocyceptywnych) przez rożne substancje zwane mediatorami stanu zapalnego.
  2. Ból niereceptorowy – neuropatyczny – powstaje w wyniku uszkodzenia struktur układu nerwowego. Ból neuropatyczny może wywodzić się zarówno z ośrodkowego, jak i z obwodowego układu nerwowego. Jego przyczyny mogą być różnorodne, na przykład:
  • bezpośredni uraz,
  • zakażenie,
  • niedokrwienie,
  • choroby metaboliczne,
  • naciek nowotworowy.

Jest to ból bardzo dotkliwy dla chorego. Przykładami bólu neuropatycznego są ból fantomowy, ból związany z neuropatią cukrzycową, bóle nowotworowe.

  1. Central Sensitization (uczulenie ośrodkowe) - U podstaw leży uczulenie centralne, patofizjologia związana z fibromialgią, zespół jelita drażliwego (IBS), napięciowe bóle głowy, migreny, zaburzenia snu, zespół niespokojnych nóg, choroba zwyrodnieniowa stawów (OA), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i zespół skroniowo-żuchwowy (TMJD). Co ważne, CS wiąże się również z lękiem, depresją i zespołem stresu pourazowego (PTSD).
  2. Ból psychologiczny

Do jednych z najczęściej stosowanych leków na świecie należą leki przeciwbólowe (prym wiodą NLPZ), mimo że doraźnie potrafią przynosić ulgę to musimy pamiętać że oprócz benefitów mają też liczne skutki uboczne – dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, nadciśnienie, obciążenie wątroby, zaostrzenie dolegliwości związanych z drogami oddechowymi, powikłania hematologiczne, reakcje alergiczne czy miotochondriopatia.

 

To nie jest tak, że leki są tylko i wyłącznie złe, jednak stosowanie leków przewlekle (np. przy przewlekłym bólu) może przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych opisanych m.in. na ulotce.

/uploads/2022/08/Chronic pain-220816195202.png

Czy istnieje alternatywa do farmakologii przy mniejszej toksyczności?  Przygotowałem skróconą listę na co warto zwrócić uwagę przy dolegliwościach bólowych pod kątem suplementacyjnym

 

Suplementacja pomocna w zarządzaniu bólem:

  1. Kwasy omega-3 – poprzez silne działanie przeciwzapalne, kluczowa jest dawka kwasów EPA/DHA powyżej 2,5 g/ dzień
  2. Wit D – działanie przeciwzapalne, immunoregulujące, wpływa na zdrowie kości – efekty zauważalne powyżej stężenia w surowicy 50 ng/ml
  3. Magnez – regulator stanu zapalnego, wpływ na funkcję mięśni, immunologię, produkcję energii (400 mg/ dzień lub więcej)
  4. Wit B1 (tiamina)- pomocne w fibromialgii, neuropatii alkoholowej
  5. Wit B2 (ryboflawina) – bóle głowy
  6. Wit B12 (kobalamina) – neuropatia, neuralgia, bóle mięśniowe, choroby neurologiczne
  7. Kwercytyna – pomocna w RZS, stan zapalny, alergicznych bólach głowy (zwłaszcza związanych z histaminą)* uważać w przypadku chorób nerek
  8. Kurkumina – artretyzm, RZS, dna moczanowa, zespół napięcia przedmiesiączkowego *uważać przy lekach przeciwzakrzepowych
  9. Imbir – RZS, migreny (zwłaszcza o podłożu hormonalnym), ból stawów, bolesne miesiączkowanie
  10. Bosswelia – zapalenie kości i stawów, bolesne miesiączkowanie
  11. Willowbark (kora wierzby białej) – bóle głowy, bolesne miesiączkowanie, RZS, zapalenie stawów * nie stosować u dzieci, przy wrzodach żołądka czy stosowaniu aspiryny
  12. Butterbur (Lepiężnik)- migreny, bóle głowy
  13. Feverfew (Złocień Maruna) – migreny, bolesne miesiączki, RZS
  14. Nucleotydy dietetyczne (na polskim rynku Nucleoplex) - neuropatie, neurobóle, ukłąd nerwowy *uważać przy dnie moczanowej 

/uploads/2022/08/299042814_475524387725388_2822259208209766444_n-220816200311.jpg

Oczywiście pracę nad bólem warto zacząć od podstaw, a uzupełnić ją suplementacją:

- konsultacja z fizjotereapeutą/ osteopatą/ dobrym trenerem jako uzupełnienie 

- ruch

- sen

- niskoprzetworzona dieta dopasowana do wyników badań

- zdrowe relacje z ludźmi

- prawidłowa masa ciała (osoby z niedowagą lub nadwagą nawet o 250 % częściej doświadczają bolu!)

Można zrobić dużo i warto powalczyć o życie bez bólu wykorzystując wiele aspektów nauki.